Na czym polega masaż balijski?
Masaż to zabieg o szerokim zastosowaniu. Doskonale działa na ciało i psychikę, jest bardzo dobrym sposobem na relaks i odprężenie. Jedną z technik masażu o szerokim zastosowaniu jest balijska odmiana tego zabiegu.
Masaż balijski czerpie z tradycyjnych, indonezyjskich technik, pochodzących z wyspy Bali. Jest to wyjątkowe połączenie różnych metod, takich jak aromaterapia i indonezyjski masaż relaksacyjny, a także akupresura, ayurweda oraz refleksoterapia. Dzięki takiemu zestawieniu technik, masaż balijski nie tylko koi nerwy i odpręża umysł, ale także zmniejsza bóle mięśni i relaksuje ciało. Ten wyjątkowy zabieg o intensywnym działaniu zyskuje sobie wielu zwolenników – z pewnością warto sprawdzić jego działanie podczas sesji w profesjonalnym salonie.
Jak wygląda masaż balijski?
Masaż balijski wykonywany w pozycji leżącej – można do tego celu wykorzystać łóżko do masażu lub rozłożoną na podłodze miękką matę. Podczas zabiegu masażysta intensywnie uciska, a także rozciera, gładzi i rozciąga wybrane partie ciała. Duże znaczenie mają zastosowane w trakcie masażu olejki eteryczne, na przykład różane, jaśminowy lub bergamotkowy, które mają działanie relaksujące i rozluźniające. Dodatkowo usprawniają one transport krwi i płynów oraz poprawiają stan skóry. Podczas masażu balijskiego często włącza się również indonezyjską muzykę. Zakończenie pracy masażysty nie oznacza końca zabiegu – po godzinnym masażu potrzebny jest czas na wyciszenie, której częścią bywa na przykład picie herbaty imbirowej.
Masaż balijski – dla kogo?
Zabieg masażu balijskiego ma bardzo szerokie oraz intensywne działanie na organizm. Jest polecany w przypadku skurczów mięśni, które łagodzi, a tym samym poprawia sprawność ruchową. Sprawdzi się na przykład jako element terapii urazów oraz kontuzji.
Masaż balijski działa nie tylko na mięśnie, ale także stawy, wspierając ich leczenie, na przykład u sportowców lub osób z chorobą reumatyczną. Intensywny zabieg masażu balijskiego dociera nawet do głębokich warstw skóry i mięśni oraz stymuluje ich pracę. Usprawnia krążenie krwi i innych płynów ustrojowych – pobudza funkcjonowanie układu limfatycznego, a tym samym wspiera proces oczyszczania poszczególnych partii organizmu.
Masaż balijski może być pomocny również w łagodzeniu bólu głowy, w tym dolegliwości o migrenowym charakterze. Co ciekawe, dobrze działa także na schorzenia układu oddechowego o różnym podłożu i intensywności, na przykład dolegliwości alergicznych oraz astmatycznych. Zabieg poprawia również pracę układu odpornościowego.
Nie zapominajmy także o funkcji relaksacyjnej masażu – masaż balijski pomaga zmniejszyć efekty stresu, wspiera leczenie depresji oraz bezsenności. Pozwala zmniejszyć napięcie i poczucie niepokoju.