Zabiegi kosmetyczne w ciąży

Zabiegi kosmetyczne w ciąży

Zmiany hormonalne powstające podczas ciąży wpływają na ciało i wygląd każdej z nas. Odmienny stan może dodać uroku i wdzięku lub wprost przeciwnie – czasem ma negatywny wpływ na urodę. Kobiety w ciąży mają często mocniejsze paznokcie, gęstsze włosy i elastyczną skórę pełną blasku. To zasługa podwyższonego poziomu estrogenów, który może być jednak również przyczyną nadmiernego przesuszenia i łuszczenia skóry.

Z oczywistych względów nawet w ciąży kobiety nie chcą rezygnować z ładnego wyglądu. Na jakie zabiegi można sobie spokojnie pozwolić w trakcie dziewięciu miesięcy, a które najlepiej przełożyć na czas po urodzeniu dziecka? Istnieje kilka uniwersalnych zasad, których trzeba przestrzegać. W razie najmniejszych wątpliwości, nawet dotyczących zabiegów uznawanych za bezpieczne, warto skonsultować się z lekarzem – każda ciąża jest inna i do każdego przypadku trzeba podejść w indywidualny sposób.

Co można w trakcie ciąży?

Wbrew obiegowej opinii w trakcie ciąży nie trzeba rezygnować z farbowania włosów. Choć mówi się, że amoniak zawarty w farbie może zaszkodzić zdrowiu dziecka, to zdaniem specjalistów nie ma powodu do obaw. Amoniak nie przenika przez skórę i nie przedostaje się do organizmu. Jeśli przyszła mama nie chce jednak ryzykować, dla pewności może zrezygnować z farbowania włosów w pierwszym trymestrze lub zdecydować się na preparaty, które nie zawierają amoniaku.

W czasie ciąży można wybrać się na zabiegi oczyszczające lub pielęgnacyjne twarzy. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby w ich trakcie stosowane były preparaty na bazie łagodnych, naturalnych substancji. Kobiety w odmiennym stanie mogą też korzystać z peelingów, zarówno mechanicznych, jak i enzymatycznych, oraz z mikrodermabrazji.

Nie ma również przeciwwskazań, aby przyszła mama rezygnowała z zabiegów na stopy i dłonie. Spokojnie może wybierać te, które zregenerują i nawilżą skórę. Do grupy takich zabiegów możemy zaliczyć manicure lub pedicure. W czasie ciąży mogą być stosowane nawet lakiery hybrydowe. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby w trakcie zabiegów został zachowany odpowiedni poziom higieny, a narzędzia były profesjonalnie wysterylizowane.

Czego nie wolno?

Istnieje grupa zabiegów, z których dla bezpieczeństwa własnego i nienarodzonego dziecka należy zrezygnować. Należy do nich depilacja woskiem – skóra w czasie ciąży może okazać się bardziej wrażliwa, a podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, może mieć negatywny wpływ na płód. Z tego samego powodu kobiety w odmiennym stanie nie mogą poddawać się depilacji laserowej – dodatkowo, nie jest znany wpływ, jaki na zdrowie dziecka może mieć laser. Trzeba więc zrezygnować również z laserowego zamykania naczynek. Ciąża nie jest też odpowiednim czasem na wykonywanie zabiegów o działaniu wyszczuplającym i antycellulitowym. W tym okresie zabronione są także peelingi chemiczne na bazie silnych kwasów, zabiegi z użyciem ultradźwięków i prądu oraz makijaż permanentny.