Jak wygląda zabieg złuszczania kwasami?

Jak wygląda zabieg złuszczania kwasami?

Oczyszczona, gładka i świeża skóra pełna blasku – aby uzyskać ten efekt, stosujemy różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne. Jednym z nich jest złuszczanie cery, czyli stosowanie peelingów. Pomagają one usunąć martwe komórki naskórka, dzięki czemu mogą powstać nowe. Peelingi oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, sprawiają też, że cera staje się bardziej elastyczna i ukrwiona. Złuszczanie skory to również idealny wstęp do innych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ przygotowuje skórę do przyjęcia składników odżywczych. Wśród wielu rodzajów peelingów na szczególną uwagę zasługuje złuszczanie skóry kwasami, czyli chemabrazja.

Na czym polega chemabrazja?

Podczas peelingu chemicznego na skórę twarzy nakładana jest specjalnie dobrana mieszanina łagodnych kwasów, które występują w różnym stężeniu. Zaletą złuszczania cery kwasami jest możliwość regulowania poziomu, na którym będą zachodzić reakcje – dzięki odpowiednim proporcjom poszczególnych substancji specjalista może kontrolować przebieg zabiegu w kolejnych warstwach naskórka. Skórę podczas chemabrazji można złuszczać w delikatny, łagodny sposób, na poziomie naskórka, lub średniogłeboko, czyli obejmując dodatkowo skórę właściwą. Głębokie złuszczanie kwasami dociera do głębszych warstw skóry właściwej. Najlepiej, aby chemabrazję wykonał specjalista w salonie kosmetycznym – samodzielny zabieg oraz niewłaściwie dobrane stężenie kwasów mogą podrażnić i uszkodzić skórę. Im niższy poziom pH stosowanej substancji, tym mocniejsze ma ona działanie.

Kwasy powinny być dobrane do typu cery. W inny sposób działa się na skórę suchą lub uszkodzoną przez słońce, inne zabiegi są właściwe dla cery trądzikowej lub wrażliwej.

Jakie kwasy stosuje się w peelingach?

W zabiegach złuszczających są stosowane na przykład kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), takie jak kwas mlekowy, który działa antybakteryjnie, nawilżająco, stymuluje też produkcję kolagenu. Jest stosowany podczas zabiegu Lactipeel, przeznaczonego przede wszystkim to trudnej w pielęgnacji cery mieszanej. Kwas glikolowy przyśpiesza syntezę kolagenu, ma także działanie rozjaśniające, pomaga na przykład usunąć przebarwienia. Stosuje się go podczas zabiegu Enerpeel GA, którego efektem jest odmłodzenie i regeneracja skóry. Do rozjaśnienia i złuszczenia cery stosuje się również kwas jabłkowy, a do wyrównania kolorytu używa się kwasu cytrynowego. Kwas migdałowy działa antybakteryjnie i przeciwstarzeniowo – znajdziemy go w odmładzającym peelingu Mandelac, także w wariancie przeznaczonym do pielęgnacji okolic oczu

W kosmetyce stosuje się też kwasy BHA, na przykład kwas salicylowy, który złuszcza, oczyszcza i ma zastosowanie w walce z trądzikiem. Na jego bazie wykonywany jest peeling Enerpeel SA, który oprócz działania antybakteryjnego, może posłużyć do wygładzenia drobnych zmarszczek oraz pobudzenia odnowy komórkowej.