Jaka jest różnica między kosmetyczką a kosmetologiem?

Jaka jest różnica między kosmetyczką a kosmetologiem?

Wiele osób używa terminów kosmetyczka oraz kosmetolog wymiennie. Choć mogłoby się wydawać, że przedstawiciele tych zawodów mają takie same umiejętności i uprawnienia, to w rzeczywistości różnią się od siebie. Kluczową różnicą jest sposób, w jaki specjalista zdobył wykształcenie. Co trzeba zrobić, aby zostać kosmetologiem i czy daje to większe możliwości niż zawód kosmetyczki?

Kosmetolog – specjalista po studiach

Kosmetologia to kierunek studiów i jego ukończenie kończy się uzyskaniem dyplomu magisterskiego. Podczas zajęć przyszli kosmetolodzy zdobywają wiedzę na temat specjalistycznej pielęgnacji skóry, włosów oraz paznokci. W programie studiów znajdują się kursy związane bezpośrednio z zawodem, na przykład dermatologia i chemia kosmetyczna, ale studenci odbywają kursy również z zakresu anatomii, fizjologii, farmacji oraz fizyki. Wiedza oraz umiejętności absolwentów kosmetologii mają zastosowanie przede wszystkim w poprawianiu wyglądu. Studenci kosmetologii w trakcie zajęć uczą się teorii, zdobywają też praktyczne przygotowanie zawodowe w specjalistycznych laboratoriach oraz pracowniach.

Absolwenci kosmetologii nie mają dużo większych uprawnień niż kosmetyczki lub technik usług kosmetycznych, jednak wiele renomowanych salonów kosmetycznych z pewnością chętniej zatrudni specjalistę, który może przedstawić dyplom magisterski z tej dziedziny. Na rynku kosmetycznym panuje duża konkurencja, dlatego tytuł, oczywiście w połączeniu z wiedzą, umiejętnościami oraz doświadczeniem, może być bardzo pomocny w poszukiwaniu pracy. Dla klientów salonu kosmetycznego znaczenie może mieć fakt, że kosmetolog po studiach jest przygotowany do zadbania o urodę, ale także o zdrowie. Warto też dodać, że absolwent studiów nie musi koniecznie pracować w salonie kosmetycznym – może na przykład zostać konsultantem w branży kosmetycznej lub farmaceutycznej.

Kosmetyczka – siła praktycznego przygotowania

Istnieje jeszcze inna droga zdobycia kwalifikacji zawodowych, które umożliwiają pracę w salonie kosmetycznym. Jest nią uzyskanie tytułu technika usług kosmetycznych. Jest to tytuł zawodowy, który można uzyskać po zdaniu odpowiedniego egzaminu, na przykład po ukończeniu szkoły policealnej. W trakcie zajęć uczniowie zdobywają wiedzę, a przede wszystkim umiejętności praktyczne. Technicy usług kosmetycznych mają takie samo prawo do otwarcia salonu kosmetycznego jak kosmetolodzy – formalnie między tymi dwoma tytułami nie ma dużej różnicy, choć wiedza teoretyczna kosmetyczki tuż po szkole zawodowej lub policealnej może być mniej zaawansowana, niż u absolwenta studiów wyższych.