Przeciwwskazania do zabiegow laserowych

Przeciwwskazania do zabiegów laserowych

Współczesna kosmetologia, dermatologia i medycyna estetyczna chętnie korzystają z nowoczesnych technologii. Jedną z takich innowacji jest zastosowanie w zabiegach laserów. Laser emituje światło, które umożliwia bardzo precyzyjne działanie. Obecnie przeprowadzana jest duża liczba różnorodnych zabiegów, podczas których wykorzystywane są promienie lasera. Są to między innymi likwidacja znamion, tatuaży i różnych zmian skórnych, fotoodmładzanie, depilacja laserowa, leczenie trądziku, łysienia i owrzodzeń oraz terapia dolegliwości skóry, takich jak blizny i nadmierne rogowacenie. Laser jest stosowany także w przypadku rozstępów, redukcji zmarszczek lub drobnych naczynek, ma działanie symulujące, odmładzające i dotleniające. Lasery są także używane jako alternatywa dla części zabiegów chirurgicznych – pozwalają na bezinwazyjne ingerencje w tkankę.

Lasery mają więc bardzo szerokie zastosowanie i wiele zalet, które warto wykorzystać dla poprawy wyglądu i zdrowia. Jednak nie każdy może skorzystać z tej formy zabiegu lub terapii. Z zabiegami laserowymi związana jest również lista pewnych przeciwwskazań, z którymi warto się zapoznać. W niektórych przypadkach laser może nawet bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Kiedy zrezygnować z zabiegu laserowego?

Jednym z bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegów z wykorzystaniem lasera jest ciąża. Po pierwsze tego typu zabiegi mogą być w pewnym stopniu bolesne, a ciężarne kobiety są w tym okresie wyjątkowo podatne na ból. W czasie ciąży mają miejsce różne zmiany hormonalne, więc reakcja organizmu jest trudna do przewidzenia. Problemem mogłoby się okazać także leczenie ewentualnych powikłań po zabiegu laserem.

Z lasera należy zrezygnować także w przypadku pacjentów z łuszczycą. Zabieg mógłby się przyczynić do nasilenia zmian. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku aktywnych infekcji skóry. Nie wykonuje się go również w przypadku znamion, które laser mógłby podrażnić. Należy także uważać na podrażnienia.

Nie zaleca się również przeprowadzenia zabiegów z użyciem lasera u pacjentów cierpiących na chorobę nowotworową – zachodzi obawa stymulacji nowotworu. Zabiegu nie można wykonywać również u osób po nowotworze, szczególnie rakiem skóry oraz czerniakiem złośliwym.

Do przeciwwskazań do zabiegu laserowego należy także stosowanie pewnych leków, a nawet ziół. Zabiegów laserowych nie można łączyć ze stosowaniem leków fotouczulających (na przykład antybiotyków, hormonów lub sterydów) oraz terapią retinoidami. Przed zabiegiem laserowym należy też odstawić zioła i preparaty, które mają w swoim składzie nagietek, rumianek lub dziurawiec. Zabiegów laserowych nie wykonuje się również u osób ze świeżą lub bardzo silną opalenizną, ze względu na zwiększoną ilość melaniny, która może pochłaniać światło lasera.
Każdy zabieg laserowy powinien być skonsultowany ze specjalistą, który w razie ryzyka wykluczy terapię.