default-thumb

Pielęgnacja domowa- prawidłowy demakijaż.

Drogie klientki,
aktualna sytuacja zmusiła nas do zrobienia sobie przerwy. Zapewne większość z Was, które mają taką możliwość, najbliższe dni spędzi w domu. Jest to dobry czas, aby zadbać o skórę dlatego całym zespołem Femmalium Med Spa postanowiłyśmy pomóc Wam mobilnie, udzielając kilku porad na temat pielęgnacji domowej.
Zabiegi kosmetologiczne, z których na co dzień macie okazje korzystać w naszym salonie to bardzo ważny element pielęgnacji skóry. Równie ważne jest systematyczne i prawidłowe troszczenie się o nią w domu. W udostępnionej przez nas relacji wymieniłyśmy 5 najczęstszych błędów popełnianych w pielęgnacji domowej. W poście chciałybyśmy nieco rozwinąć jeden z punktów, zapraszamy do lektury 😊.

Nieprawidłowy demakijaż.

Praca zdalna lub całkowita przerwa od pracy i szkoły to świetna okazja, aby całkowicie zrezygnować z makijażu i pozwolić skórze odpocząć. Jeśli jednak korzystacie z dobrodziejstw kosmetyków kolorowych, pamiętajcie o tym aby skutecznie się ich pozbyć. Resztki niedomytego makijażu:

  • zapychają ujścia gruczołów łojowych co skutkuje powstawaniem zaskórników,
  • mogą wywołać stany zapalne w postaci krost i zaostrzyć przebieg trądziku,
  • rzęsy, na których zalegają pozostałości tuszu, często łamią się i niszczą,
  • niedomyty makijaż może wywołać stany zapalne oczu,
  • agresywne tarcie delikatnej skóry wokół oczu może przyspieszyć powstawanie zmarszczek w tych okolicach.

Aby demakijaż był w pełni bezpieczny należy pamiętać o dokładnym domywaniu preparatów myjących nakładanych na skórę. Płyn micelarny w składzie zawiera detergenty oznacza to, że zalicza się do grupy produktów myjących i wymaga dokładnego zmycia wodą.

Zaniedbywanie rytuału demakijażu powoduje zanieczyszczenie skóry, która przez to może stawać się poszarzała, zgrubiała, przesuszona, nierozświetlona. Nawet jeśli nie nakładacie makijażu, warto pamiętać, że w ciągu dnia twarz eksponowana jest na zanieczyszczenia, bakterie, grzyby i wirusy pochodzące z powietrza, rąk, telefonu itp. W nocy źródłem drobnoustrojów i zanieczyszczeń może być poduszka, dodatkowo w przypadku cery mieszanej i tłustej na twarzy gromadzi się nadmiar łoju. Stąd oczyszczanie skóry również powinno być obowiązkowym elementem codziennej pielęgnacji.

Jak wygląda prawidłowy demakijaż?

Produkty do demakijażu powinny być dobrane do typu skóry (sucha, normalna, mieszana, tłusta, wrażliwa) delikatne, bez agresywnych detergentów w składzie. Kosmetyki do oczu i ust powinny być łagodniejsze niż te do reszty twarzy. Słuchaj swojej skóry- jeśli preparat powoduje nadmierne pieczenie, zaczerwienienie, wysuszenie bądź wysypkę- najwidoczniej nie jest dla Ciebie.

Najskuteczniejszy demakijaż to ten kilku etapowy:

1. Zaczynamy od demakijażu oczu i ust. Wacikiem nasączonym preparatem rozpuszczamy kosmetyk- przytrzymując i delikatnie pulsując. To ważne, aby dobrze rozpuścić makijaż oczu tak by przy zmywaniu nie uszkadzać rzęs i nie trzeć intensywnie delikatnej skóry. Następnie zmywamy ruchem od góry do dołu i od zewnętrznych kącików oka do wewnętrznych. Odczyn pH płynów stosowanych na oczy powinien odpowiadać pH łez, czyli ok 7,4, zmniejsza to ryzyko podrażnień.

2. Ta sama procedura dotyczy ust: przytrzymując chwilę wacik nasączony produktem rozpuszczamy kosmetyk, a następnie pociągłym ruchem ścieramy produkt. W przypadku pomadek matowych przydatny będzie płyn dwufazowy lub olejek. Czynności powtarzamy do momentu aż na waciku nie będzie śladów makijażu.

3. Następnie przechodzimy do demakijażu twarzy, szyi i dekoltu. Przydatne będą mleczko, żel bądź pianka dedykowane zmywaniu makijażu- w zależności co sprawdza się u Was najlepiej 😊. Produkty te powinny mieć pH podobne do tego, które posiada skóra- ok. 5,5. Zalecamy by codziennej pielęgnacji do mycia twarzy nie stosować mydła. Produkt ten ma odczyn zasadowy (powyżej 8). Mydło drastycznie podnosi pH osłabiając funkcje obronne skóry. Produkt rozprowadzamy dłońmi, uprzednio zwilżonymi wodą, ruchami pociągłymi i kolistymi rozpuszczamy kosmetyki znajdujące się na naszej twarzy. Bardzo ważne jest aby ruchy wykonywane dłońmi nie były prowadzone do dołu. Zależy nam na „unoszeniu” skóry i „podnoszeniu” owalu twarzy.

4. Wodą zmywamy nałożone produkty do demakijażu. Upewnij się, że czynność wykonana została dokładnie, gdyż pozostawione resztki substancji myjących wpływają równie niekorzystnie co niedomyty makijaż. Do osuszenia skóry zalecamy użycia ręcznika papierowego- szczególnie u osób z cerą trądzikową. Jeśli wolicie skorzystać z ręcznika materiałowego- ważne by był czysty. Często ręcznik jest źródłem zakażeń skóry. Cera trądzikowa, wrażliwa i sucha nie będą znosiły dobrze mocnego pocierania.

5. W następnym kroku dbamy o przywrócenie prawidłowego PH naszej skórze za pomocą toniku. Dlaczego tonik jest tak ważny w codziennej pielęgnacji wytłumaczymy wam w kolejnych postach 😊.

6. Na koniec możemy zafundować skórze trochę więcej- peeling, maseczkę, serum lub przejść od razu do nałożenia kremu.

 

W dalszej serii postów o pielęgnacji domowej na Facebook’u opowiemy trochę więcej o tym dlaczego peelingi i kremy to sprzymierzeńcy pięknej skóry. Zaciekawił Was temat pielęgnacji domowej? Wyczekujcie kolejnych wpisów. Jeśli jesteście zainteresowane innym tematem czekamy na sugestie. 😊