Kiedy nie należy wykonywać mikrodermabrazji?
Mikrodermabrazja to zaawansowany mikropeeling, który łagodnie złuszcza i oczyszcza cerę. Nie tylko pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, ale pozwala w lepszym stopniu dotlenić skórę oraz stymuluje powstawanie kolagenu. Mikrodermabrazja jest bardzo popularnym zabiegiem, uniwersalnym i bezpiecznym dla skóry. Często przeprowadza się ją na twarzy, ale można poddać jej również inne partie ciała, na przykład dekolt, szyję lub plecy. Istnieją jednak przeciwwskazania, które wykluczają wykonanie mikrodermabrazji.
Mikrodermabrazja – jak działa?
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu mikrodermabrazji wynikają z jego działania. Jest to rodzaj mechanicznego peelingu, podczas którego usuwana jest warstwa rogowa, jego działanie dotyczy również głębszych warstw skóry. Poziom ścierania kolejnych warstw może być kontrolowany (w przeciwieństwie do zwykłej dermabrazji). Efekty mikrodermabrazji to między innymi dotlenienie, poprawa kolorytu, ukrwienia i elastyczności skóry, głębokie oczyszczenie oraz stymulacja produkcji kolagenu.
Mikrodermabrazja jest sposobem między innymi na zaskórniki i trądzik, a także rozszerzające się pory, przebarwienia oraz walkę z objawami starzenia skóry. Stosowana jest również w przypadku cellulitu oraz rozstępów. Znane i stosowane są trzy warianty tego zabiegu. W mikrodermabrazji diamentowej do peelingu wykorzystuje się głowice diamentowe. W mikrodermabrazji korundowej stosowane są kryształki tlenku glinu, a w mikrodermabrazji tlenowej, znanej również jako oksydermabrazja, peeling wykonuje się przy użyciu tlenu oraz soli fizjologicznej.
Mikrodermabrazja – przeciwwskazana do zabiegu
Mikrodermabrazja to zabieg o szerokim zastosowania, jednak w niektórych sytuacjach nie jest zalecany. Ograniczeniem nie jest wiek ani płeć – zabieg jest najbardziej popularny wśród kobiet powyżej 25 roku życia, jednak bez problemu mogą z niego skorzystać również osoby młodsze oraz panowie. Przeciwwskazaniem nie jest także wrażliwa skóra – mikrodermabrazja jest alternatywą dla peelingów innego typu, na przykład kawitacyjnych albo chemicznych. Mogą się jej poddać nawet kobiety w ciąży.
Zabieg mikrodermabrazji nie może być wykonywany między innymi w przypadku zakażeń wirusowych, na przykład opryszczki, a także zakażeń grzybiczych i bakteryjnych, takich jak liszajec zakaźny. Mikrodermabrazja nie jest zalecana również u osób z trądzikiem różowatym, krostkowym lub ropowiczym. Przeciwwskazaniem do zabiegu są również choroby naczyniowe, znamiona, toczeń, a także choroby nowotworowe skóry.
Mikrodermabrazji nie powinny stosować osoby, które mają skłonność do występowania bliznowców lub posiadają kruche naczynia krwionośne. Z zabiegu powinny również zrezygnować osoby, których skóra jest uszkodzona lub świeżo opalona. Co ciekawe, przeciwwskazanie do mikrodermabrazji stanowi również terapia z wykorzystaniem izotretynoiny.