Jak dbać o skórę po mikrodermabrazji?

Jak dbać o skórę po mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja to nowoczesny i bardzo skuteczny rodzaj peelingu mechanicznego. Podczas zabiegu warstwy naskórka są ścierane przy pomocy mikrokryształów. Jednym z rodzajów mikrodermabrazji jest zabieg z użyciem głowic diamentowych, czyli bardzo popularna i skuteczna mikrodermabrazja diamentowa, przeznaczona dla skóry wrażliwej, delikatnej lub alergicznej. Inną metodą jest mikrodermabrazja korundowa, podczas której używa się kryształów tlenku glinu. Ciekawą propozycją jest mikrodermabrazja tlenowa – podczas zabiegu skóra jest złuszczana przy pomocy mieszanki tlenu i soli fizjologicznej.

Taki peeling ma bardzo szerokie zastosowanie – stosuje się go w przypadku trądziku oraz zmian potrądzikowych, rozstępów i blizn. Służy też do likwidacji piegów, przebarwień oraz skutków intensywnego działania słońca. Mikrodermabrazja ma zastosowanie jako zabieg anti-age, do redukcji zmarszczek oraz wzmocnienia wiotkiej skóry.

Mikrodermabrazja jest skutecznym i bezpiecznym zabiegiem, choć przed jego wykonaniem trzeba zwrócić uwagę na przeciwwskazania. Te kwestie warto omówić ze specjalistą. Mikrodermabrazja ma dość intensywne działanie, dlatego również po wykonaniu peelingu trzeba pamiętać o pewnych zaleceniach. Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona i lekko podrażniona – taki stan nie trwa długo, jednak po mikrodermabrazji należy zadbać o nią w odpowiedni sposób.

Zalecenia po mikrodermabrazji

Bezpośrednio po zabiegu mikrodermabrazji trzeba usunąć ze skóry wszelkie pozostałości. Do tego celu powinien posłużyć delikatny, nawilżający tonik. Po jego wyschnięciu na skórę należy nałożyć krem o silnym działaniu nawilżającym. Warto stosować go co najmniej przez tydzień po wykonaniu mikrodermabrazji – w przeciwnym wypadku może dochodzić do dalszego złuszczania. Niezbędnym elementem pielęgnacji po zabiegu jest stosowanie kremów chroniących przed promieniowaniem słonecznym, ponieważ skóra po mikrodermabrazji jest szczególnie wrażliwa na słońce – opóźnia ono gojenie po zabiegu i może doprowadzić do dodatkowych podrażnień.

Po zabiegu, przynajmniej przez kilka pierwszych dni, warto przestać robić makijaż lub wykonywać go bardzo delikatnie. Proces gojenia pomogą przyśpieszyć za to odpowiednio dobrane kosmetyki – zalecane są szczególnie preparaty, w których znajdują się witaminy A, C i E. Należy za to unikać kosmetyków zawierających kwasy i alkohol, a także zrezygnować z peelingów czy depilacji woskiem.

Większość „efektów ubocznych” po mikrodermabrazji powinno ustąpić w naturalny sposób, jeśli jednak utrzymują się one przez dłuższy czas, należy skontaktować się ze specjalistą. Trzeba to zrobić na przykład w sytuacji, gdy zaczerwienienie nie ustępuję po kilku godzinach po zabiegu.